Bölgemizdeki Belediye Kayyumlarının Hizmetleri Seçim Sonuçlarını Etkiler Mi?

0
4058

Son dönemde bölgemizdeki kayyumlarla ilgili farklı araştırma kuruluşları tarafından çok sayıda kamuoyu araştırması yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından da Diyarbakır ve Mardin’de son bir yılda 4 adet kayyum memnuniyeti anketi yapıldı.

Bu yazıda bölgemizdeki  belediyelere yapılan kayyum atamalarının demokratikliği, doğru veya yanlış bir uygulama olup olmadığı üzerinde durmayacağım. O ayrıca ele alınması gereken bir konu olup, uzun uzun iki boyutu ile de tartışılabilir.

Amacım yaklaşık iki yıldır var olan uygulamanın vatandaşlarımızca nasıl değerlendirildiğini kuruluşumuz tarafından Diyarbakır ve Mardin’de yapılan 4 adet kamuoyu araştırmasının sonuçları bağlamında değerlendirmektir.

Kuruluşumuzun anketleri Diyarbakır’ın dört merkez ilçesi ve Mardin’in merkez dahil 5 ilçesinde vatandaşlarla yüz yüze yapılmıştır. Anketler ortalama 1000’er kişi ile yapılmıştır.

Yapılan araştırmalarda katılımcılara kayyumlar ve belediyelerin hizmetleri hakkında sorular yöneltilmiştir.

Bu sorular arasında kayyumların yaptıkları hizmetleri beğeniyor musunuz, en çok hangi hizmetlerini beğeniyorsunuz, hangi hizmetlerin geliştirilmesini istersiniz, kayyumların performanslarını nasıl notlarsınız, kayyumların başarısına bağlı olarak önümüzdeki seçimlerde oyunuz değişir mi gibi bazı sorular sorulmaktadır.

Buna göre anketleri cevaplayanların yaklaşık yarısı her iki ilde de kayyumların yaptığı hizmetleri beğendiğini ifade etmektedir.

Yine en çok hangi hizmetleri beğeniyorsunuz sorusunun cevabı genellikle yol, asfalt, temizlik, park, bahçe çalışmaları şeklindedir. Cevaplarda insanların günlük yaşamında hemen göze çarpan hizmetler ön plana çıkmaktadır.

Hangi hizmetlerin geliştirilmesi gerekir sorununa her iki ildeki vatandaşlarımız da kalıcı ve şehirlere katma değer sağlayacak, potansiyellerini ortaya çıkaracak hizmetler olarak cevap vermektedirler.

Kayyumların genel performanslarını oylamaları istendiğinde katılımcıların yarıdan fazlası kayyumlara orta ve üzerinde notlar vermektedir. Kayyumları başarısız ve çok başarısız bulanların oranı yüzde otuzlar civarında kalmaktadır.

Kayyumların performansını beğenirseniz önümüzdeki seçimlerde oyunuz değişir mi, bir önceki seçimde verdiğiniz oydan farklı bir oy verir misiniz sorusuna katılımcıların önemli bir kısmı evet cevabını vermektedir.

Anketler çerçevesinde genel olarak şunu gözlemlemekteyiz:
Katılımcıların önemli bir kısmı her iki ilde siyasi düşünceleri nedeniyle kayyumların göreve gelişini doğru bulmasa da çalışmalarını yüzde elli oranında beğenmekte ve bunun biraz daha üzerinde bir oranla da başarılı bulmaktadır.

Hatta bir kısmı gerçekte çalışmaları beğenmekle birlikte beğendim demekten siyasi maksatlarla imtina etmektedir. Ancak bu tutumda olanların oranı yapılan her ankette ve  anketleterin içinde bunu ölçmek amacıyla sorulan her soruda yüzde otuzlar düzeyindedir.

Yine anket sonuçlarına göre katılımcıların bir kısmının katı siyasi tutumlarını bir kenara koyup, yerel belediyecilik hizmetlerini ayrı değerlendirdiği ve beğenisini ortaya koymaktan çekinmediği görülmektedir.

Yaklaşık iki yıllık kayyum uygulaması sürecinde kayyumlar siyasi mülahazalardan, parti mensubu gibi hareket etmekten çok devlet memuru mantığı ile vatandaşa hizmeti önceledikleri için, aralarında muhaliflerin de yer aldığı önemli bir kesim tarafından beğenilmektedirler.

Kayyumlar bu performansla devam ederse ve ülkede olağanüstü seçim koşulları olmazsa ve dahi aralarından birileri aday olarak gösterilirse bazı yerlerde seçimi kazanmaları sürpriz olmayacaktır.

Çünkü yavaş yavaş vatandaşlar yerel ve ulusal siyasetin gereklerinin ve önceliklerinin farkına varmakta iki ayrı seçimde farklı siyasi refleksler ve tercihlerde bulunabileceklerini göstermektedirler.

Bununla birlikte kayyumların performansı genel seçim sonuçlarına da etki edecek gibi görünmektedir. Bu konuda soruduğumuz sorularda kayyumların hizmet ve çalışmaları neticesinde katılımcıların Ak Partiye de biraz daha meyil ettikleri görülmektedir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAYYUM MEMNUNİYETİ ARAŞTIRMASI -KASIM 2017
Sonraki İçerikKAÇ 28 ŞUBAT ETTİ?
Prof. Dr. Yılmaz DEMİRHAN
Prof. Dr. Yılmaz Demirhan, 1998’de İnönü Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. 1999'da YÖK tarafından yapılan merkezi sınavda başarılı olarak ve yaptığı tercihe istinaden Niğde Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi oldu. Aynı yıl 6 ay süreyle ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda İngilizce hazırlık eğitimi aldı. 2003’te Yüksek Lisans ve 2011’de Doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Yönetim Bilimleri Anabilim Dalında yaptı. 2011’de Dicle Üniversitesi'ne Yardımcı Doçent olarak geçti. 2015’te Doçent, 2020 yılında ise Profesör oldu. Halen Dicle Üniv. İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde görev yapmaktadır. Ve aynı zamanda Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Akademik ilgi alanları Kamu Yönetimi Teorisi, Kamu Yönetimi Örgütlenmesi, Hükümet Sistemleri, Seçim ve Kamuoyu Araştırmaları, E-Devlet, Kamu Personel Yönetimi ve Yoksulluk gibi konulardan oluşmaktadır. 2016 - 2018 tarihleri arasında Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin başkanlığını yürüttü. 2018 Şubat ayından itibaren YÖRESEL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (YÖRSAM)'nin başkanlığı görevini üstlenmiştir.

CEVAP VER