Ekonominin Biyonik Adamı Diyarbakır

0
3565

Ekonominin Biyonik Adamı DiyarbakırYORSAM KEMERLİ türkçe

Son bir yılda çok büyük sıkıntılar yaşadı Diyarbakır ancak her sıkıntıdan sonra adeta biyonik adam gibi kendi dinamikleriyle ayağa kalkmasını bildi, artık çok yoruldu, bir daha ayağa kalkar mı bilinmez.
Diyarbakır yaklaşık üç yıllık çözüm sürecinde ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda adeta şaha kalkmıştı. Otel, fabrika, konut, her yer inşaatlarla doluydu. Ankara’da da turizm yatırımları olan Murat Yaşar Arıtürk’ün söylediği gibi “Diyarbakır’daki dört ve beş yıldızlı otel sayısı Ankara’yı bile geçmişti”
İnsanlar gelecekten umutluydu, çatışmalar yerini huzura, barışa bırakınca bölgede yatırımlar da çığ gibi büyümüştü. Geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana ise tüm bu olumlu tablo tersine döndü.
Önce Sur’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar, ardından da ard arda gelen bombalı saldırılar kentin ekonomisini adeta durma noktasına getirdi. Dünyada “çatışmalarda en az etkilenen sektör” yemek ve gıda sektörü dahi büyük darbe aldı.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre 2015-2016 yılları Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları karşılaştırıldığında ekonomide bir daralmanın olmadığı görüntüsü var. DTSO verilerine göre 2015 ve 2016 yıllarında karşılaştırmalı tablo şöyle

2015 Açılan Şirket 2016 yılı Açılan Şirket 2015 Kapanan Şirket 2016 Kapanan Şirket
Ocak 106, Ocak 105 30 26
Şubat 118, Şubat 102 26 25
Mart 101, Mart 92 28 32
Nisan 122. Nisan 97 19 12
Diyarbakır ticaret odası genel sekreteri 2014 yılına kadar toplam 60 şirket tasfiye halindeyken, sadece son iki yılda bu sayı 90 şirkete çıkmış.
Tablo incelendiğinde Diyarbakır ekonomisi olağan seyrindeymiş gibi görünüyor oysa hiç de öyle değil. 2016 yılındaki açılan şirket sayılarındaki artış Hükümetin hayata geçirdiği “Girişimci belgesi alanlardan yeni şirket kurmak isteyenlere KOSGEB aracılığıyla 50 bin lira hibe uygulaması”nden yararlananlardan kaynaklanıyor. Bu çerçevede açılan şirketlerin büyük bir bölümü iş olmayınca diğerleri gibi bir süre sonra kepenk kapatmak zorunda kalıyor.
Otellerde de duru aynı. Sur çatışmaları öncesinde ortalama yüzde 90 civarında olan doluluk oranları nedeniyle önemli oteller zincirlerinden yeni dört ve beş yıldız otel inşaatları başlamıştı. Plazza oteli genel müdürü Ali Dikeçoğlu, Çatışmalar nedeniyle doluluk oranlarının yüzde on’a kadar düşmesi nedeniyle hem mevcut otellerin kapandığını, hem de yeni başlayan otel inşaatlarının durdurulduğunu ifade ediyor.
Gıda ve yemek sektöründe düşüşler yaşanıyor. Diyarbakır’daki yerel marketler zincirleri kasalarına giren paranın yaklaşık yüzde elli oranda düştüğünü belirtiyorlar. Bu marketlerden YAŞMAR sahibi Murak Korkmaz “olayların başlamasından bu yana hiç düşmeyecek sektör olarak bilinen gıda sektöründe bile yüzde 40- 50 oranında düşüşler yaşandı. Her bomba patladıktan itibaren bir hafta ciro yapamıyoruz, 10 Nisan’daki patlamanın ardından düşen cirolarımızdan yüzde yirmi beş daha düştü. Eskiden gece saat 10’a kadar açıktık ve piyasa hareketliydi, şimdi saat 6-7 oldu mu müşteri bulamıyoruz biz de bu saatlerde kapatıyoruz. Huzur ve güvenliğin olmadığı yerde alış veriş de olmaz, önce barışa alıştık ardından büyük şok yaşadık” diye konuştu.
Bizim marketler zinciri sahibi Nejat Ekmiş Diyarbakır’ı filmlerin Biyonik adamına benzetiyor. “Bombaların patlamasının ardından neredeyse hiç iş yapamaz duruma geliyoruz, aradan bir süre geçtikten sonra kendi kendini toparlıyor, ayağa kalkıyor ve alış veriş yeniden başlıyor. Ancak o kadar çok bomba patladı ki insanlar da artık ne yapacaklarını şaşırdı, Diyarbakır’dan batıya doğru büyük bir göç olduğunu görüyoruz” dedi

CEVAP VER